INSPIRACJE OPATOWSKIE W PORCELANIE ĆMIELOWSKIEJ cz. II FABRYKA AS

Fabryka porcelany AS Ćmielów to manufaktura specjalizująca się w ręcznej produkcji porcelany, kultywuje ona przedwojenne tradycje Wytwórni Świt w Ćmielowie. Początki produkcji białej porcelany sięgają 1804 roku. W latach 60-tych XX wieku powstały w Instytucie Wzornictwa Przemysłowego w Warszawie kultowe projekty rzeźb kameralnych. Niestety na skutek zawirowań politycznych produkcja została zaniechana na ponad 40 lat. W roku 1996 mocno zdewastowaną fabrykę kupił Adam Spała. Początkowo można tam było kupować kubki, kufle i szklanki z wybranym logo. Z tego okresu pochodzą znane opatowiana: kufle z widokiem Kolegiaty i zamku w Ujeździe, kufel Państwowej Straży Pożarnej w Opatowie oraz kubki z grafiką Kolegiaty.

Stopniowo zrezygnowano z takiej produkcji. W roku 2004 odnowiono współpracę z Lubomirem Tomaszewskim i Mieczysławem Naruszewiczem, twórcami światowego sukcesu porcelany figuralnej lat 60-tych. Na wystawie prezentujemy najbardziej rozpoznawalne projekty wymienionych twórców.

W 2013 roku w Fabryce Porcelany AS Ćmielów wyprodukowano wyroby z różowej porcelany przez którą przenika światło. Wynalazł ją chemik Bronisław Kryński – przedwojenny współwłaściciel ćmielowskiej fabryki. Przez lata uważano, że receptura różowej porcelany została na zawsze utracona, ale po siedemdziesięciu latach, dzięki pomocy córki Kryńskiego, udało się ją odtworzyć. Na wystawie prezentujemy dwa wzory filiżanek.

Równie fascynująca jest historia kupionego w Rosji serwisu Matylda, zrobionego przed laty na zamówienie cara Mikołaja II dla primabaleriny Matyldy Krzesińskiej. Serwis składa się z ponad 100 części o bardzo charakterystycznych kwadratowych stopkach. Na wystawie znajduje się filiżanka będąca jednym z elementów zastawy.

Najdroższym eksponatem prezentowanym na wystawie jest porcelanowy, pozłacany „Lament opatowski” według projektu B. Szydłowskiej. Posiada on szereg złoceń i jest pracochłonny w wykonaniu. Najczęściej kupowany jest na prezent przy okazji ważnych wydarzeń kościelnych i regionalnych.