AKTUALNOŚCI
Informacja o projekcie „Kontynuacja konserwacji rękopisów i inkunabułów ze zbioru Biblioteki Kapituły Kolegiaty w Opatowie” .
Zakończyła się Konserwacja rękopisów i inkunabułów ze zbioru Biblioteki Kapituły Kolegiaty w Opatowie podjęta z inicjatywy proboszcza parafii Ks. Prałata dr Michała Spocińskiego. Biblioteka i Archiwum jest częścią zabytkowego zespołu, który otrzymał miano „Pomnik Historii”.
Wytypowany do konserwacji zestaw obiektów był w bardzo złym stanie zachowania co decydowało wraz z wartością historyczną o tym wyborze. Są to obiekty unikalne, niezwykle cenne. W składzie tego zacnego zestawu są dwa książkowe manuskrypty średniowieczne z XV w., - jeden z nich z zapisami XIII- XIV wiecznymi na pergaminie. Dwa inkunabuły z XV w. w tym biblia z 1479 r. w formacie duo z drukiem dwuszpaltowym i bogatymi kolorowanymi inicjałami, pochodząca z norymberskiej oficyny Antona Kobergera oraz jeden starodruk z XVI w.
Dotychczasowe działania konserwatorskie doprowadziły do odzyskania dla kultury naszego kraju 19 niezwykle cennych dla historii miasta i całego regionu dokumentów rękopiśmiennych, sygnowanych przez królów, papieży, kardynałów, biskupów i książąt.
Kolekcja jest przykładem kultury piśmiennej starego Opatowa, ważnego miasta sejmikowego oraz szerzej dziedzictwa kulturowego jednej z najstarszych kolegiat romańskich w Polsce. Obejmuje niezwykle cenne i unikalne rękopisy w tym XII Księga Historii Polski Jana Długosza oraz Dzienniki Kapituły Opatowskiej od 1562 r. Jest też 26 inkunabułów, 49 woluminów druków XVI-wiecznych, 51 z XVII w. oraz druki XVIII wieczne.
Zasób biblioteczny nie jest udostępniany publiczności. Efekt działań konserwatorskich prezentujemy w formie elektronicznej na stronie Biblioteki Kapitulnej www.bibliotekakapitulna.pl. Umieszczamy tam fotografie stanu zachowania obiektów oraz po konserwacji wraz z dokumentacją konserwatorską. Pozwoli to szerszej publiczności, mieszkańcom oraz zainteresowanym osobom zapoznanie się ze skarbami kultury.
Parafia nie posiada własnej pracowni konserwatorskiej. Wykonanie konserwacji powierzamy renomowanej pracowni konserwatorskiej Versum Anna Szlasa-Byczek współpracującej z nami w przygotowaniach i poprzednich działaniach.
Działania te prowadzone były w ramach Programu Rządowego Wspieranie Działań Muzealnych na rok 2023. Projekt otrzymała dotację ze środków finansowych pochodzących z Funduszu Promocji Kultury Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w wysokości 100 000,00 zł. Całkowity koszt zadania zamknął się kwotą 122 300,00 zł.