WERNISAŻ WYSTAWY STAŁEJ "WIELKA HISTORIA W MAŁYM MIEŚCIE"

30 września 2021 r. w Podziemnej Trasie Turystycznej w Opatowie odbył się wernisaż wystawy stałej „Wielka historia w małym mieście”.
 

Wystawa przedstawia fakty mające niebagatelny wpływ na miasto Opatów, kształtujące jego wizerunek oraz tożsamość. Na ten cel przeznaczono dwa pomieszczenia dawnych piwnic kupieckich.

To fakt fundowania przez Henryka Sandomierskiego Kolegiaty romańskiej, a według Długosza Pierwszej Komandorii Templariuszy na ziemiach polskich, kościoła o charakterze obronnym w pobliskim Ptkanowie, oraz ich wpływu na Opatów i okolice. Historycznie wielkie znaczenie dla miasta miało również powstanie styczniowe ze stoczoną w Opatowie największą bitwą kończącą powstanie.

Całość jest objęta wspólnym scenariuszem oraz wspólną aranżacją.

Wystawa "Wielka historia w małym mieście" zostaje włączona do aktualnej trasy zwiedzania Podziemi Opatowskich, a zatem turyści indywidualni, grupy zorganiozowane, mieszkańcy powiatu opatowskiego oraz wszyscy zainteresowani wystawą mogą ją zobaczyć kupując bilet uprawniający do zwiedzania obiektu.

Zadanie "Tworzenie wystawy stałej "Wielka historia w małym mieście”" dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury - państwowego funduszu celowego. Wartość zadania opiewa na kwotę 85 889,79 zł, z czego 68 000 zł to kwota dofinansowania.

 AR 210319687

Fot. Lech Pustuła