Zakończono konserwację ratunkową dwóch starodruków z zasobu Biblioteki Kapituły Kole-giaty w Opatowie

Zakończyła się konserwacja ratunkowa starodruków z zasobu Biblioteki Kapituły Kolegiaty p.w. św. Marcina z Tours w Opatowie. Inicjatywę podjął proboszcz parafii Ks. Prałat dr Michał Spociński. Biblioteka istniejąca ponad 700 lat jest częścią zabytkowego zespołu, który otrzymał miano „Pomnik Historii”.

Jeden z konserwowanych obiektów to mały, bardzo zniszczony, zdeformowany, bez okładek  starodruk w języku łacińskim.  Drugi z nich to również starodruk w języku łacińskim, włożony w oprawę zastępczą (użytą z innego obiektu, prawdopodobnie XVIII wiecznego). Oprawa w deski i skórę zdobioną tłoczeniami i złoceniem, ze  śladami po metalowych zapinkach. Na wewnętrznych stronach obu okładek widoczne resztki mocowania.

Dotychczasowe działania konserwatorskie doprowadziły do odzyskania dla kultury naszego kraju 19 niezwykle cennych dla historii miasta i całego regionu dokumentów rękopiśmiennych, sygnowanych przez królów, papieży, kardynałów, biskupów i książąt. Przywrócono także do drugiego życia dwa niezwykle cenne rękopisy książkowe z XIV i XV wieku, i trzy inkunabuły w tym piękną Biblię z 1479 r.

Zasób biblioteczny nie jest udostępniany publiczności. Efekt działań konserwatorskich prezentujemy w formie elektronicznej na stronie Biblioteki Kapitulnej www.bibliotekakapitulna.pl. Umieszczamy tam fotografie stanu zachowania obiektów oraz po konserwacji wraz z dokumentacją konserwatorską. Pozwoli to szerszej publiczności, mieszkańcom oraz zainteresowanym osobom zapoznanie się ze skarbami kultury.

Parafia nie posiada własnej pracowni konserwatorskiej. Wykonanie konserwacji powierzamy renomowanej pracowni konserwatorskiej Versum Anna Szlasa-Byczek współpracującej z nami w przygotowaniach i poprzednich działaniach.

Projekt zrealizowano przy wsparciu finansowym Samorządu Województwa Świętokrzyskiego.

 

 

{joomplucat:214 limit=11