„OPATOWSKI BORNHOLM” I INNE CUDEŃKA

Podczas przygotowywania materiałów do gabinetu kartograficznego natknęliśmy się na bardzo ciekawe materiały. Na mapie administracyjnej i komunikacyjnej Powiatu Opatowskiego z 1946 roku (wielkość 60 cm x 70 cm) widzimy małą wysepkę Wólkę Tarłowską położoną na terenie Powiatu Iłżeckiego, ale administracyjnie przynależną do Powiatu Opatowskiego. W tamtym czasie zjawisko to nazywano „Opatowskim Bornholmem”. Mapa została wydana przez Główny Urząd Pomiarów Kraju, Oddział w Kielcach.
Następna mapa została wydana na początku XX wieku przez firmę K. Miarki, Sp. z ogr. por. w Mikołowie. Nosi tytuł: „Mapa Polski w granicach z roku 1772”, przed pierwszym rozbiorem (wielkość 25 cm x 38 cm). Niestety na mapie brakuje Opatowa, natomiast Sandomierz umieszczono za Wisłą w pobliżu Biłgoraju.
 
 
Trzecia mapka została wydana w 1946 roku (wielkość 15 cm x 22 cm). Zaznaczono na niej granice Polski po II wojnie światowej. Później ulegały niewielkim korektom. Na Dolnym Śląsku odnajdujemy nazwy: Rychbach (obecnie Dzierżoniów), Lignica (obecnie Legnica), na Mazurach: Ządzbork (obecnie Mrągowo), Jansbork (obecnie Pisz). W naszym regionie Busko (powiat Stopnica) i Wierzbnik (powiat Iłża). Na mapie nie ma Ostrowca, Lipska i Staszowa.