KARTOGRAFIA W DOMU MUZEALNYM

Jednym z najważniejszych działów Muzeum Geodezji i Kartografii są stale wzbogacane zbiory map, planów miast i opracowań związanych z tym tematem. Najwięcej materiałów dotyczy terenu powiatu opatowskiego w obecnych i przeszłych granicach. Na mapie z 1946 roku widzimy jeden z największych obszarowo polskich powiatów. Zaznaczono główne miejscowości, linie kolejowe (również wąskotorowe), dwory, zbiorniki wodne, młyny, zabytki sakralne itp. W górnym prawym rogu wyraźnie podkreślona Wólka Tarłowska. Na ten obszar (wysepkę) trzeba było przejechać kilka kilometrów przez teren powiatu iłżeckiego. Dlatego nazywano to miejsce Gibraltarem lub zamiennie Bornholmem. Na mapach z lat 50-tych jest już poza powiatem opatowskim.

Bardzo ciekawie prezentuje się mapa Ujazdu i Toporowa z 1871 roku. Jest jedną z kilku map które dzięki ofiarnej pracy geodetów szczęśliwie dotrwały do naszych czasów. Grupy przychodzące do Muzeum z zainteresowaniem szukają na niej kontur Zamku.

Nie sposób w tym miejscu pominąć wątek Szwecji i jej wkładu w tematykę kartografii. Najstarsza mapa krajów skandynawskich powstała w 1539 roku, wykonał ją Olaus Magnus. W 1991 roku wydano piękną serię znaczków pocztowych które prezentujemy na FDC.