FOTOGRAMETRIA

Bez wątpienia jednym z najciekawszych działów prezentowanych w Muzeum Godezji i Kartografii w Opatowie jest fotografia lotnicza i naziemna oraz obróbka zdjęć. Ze względu na kubaturę jest to jedyny zbiór eksponatów zachowany w tym stanie w Polsce.

Fotogrametria to dziedzina nauki i techniki zajmująca się odtwarzaniem kształtów, rozmiarów i wzajemnego położenia obiektów w terenie na podstawie zdjęć fotogrametrycznych (fotogramów). Praktycznym zastosowaniem fotogrametrii jest jej wykorzystanie jako źródła podczas tworzenia map. W geodezji służy jako pomoc przy pomiarach dużych obszarów i odległości. Jest też jedną z metod wyznaczania wysokości obiektów. Do wykonywania zdjęć fotogrametrycznych są wykorzystywane specjalne, na ogół wielkoformatowe, kamery fotogrametryczne wyposażone w specjalne obiektywy pozbawione aberracji.

W zbiorach muzealnych znajdują się kamery szwajcarskiej firmy Wild i jedna kamera produkcji radzieckiej. Powszechne zainteresowanie wzbudzają kilkutonowe urządzenia do obróbki zdjęć firm: Carl Zeiss Jena (Niemcy), Wild (Szwajcaria) oraz jedna radziecka oznaczona numerem 001.

Fotogrametria pokazywana jest na walorach filatelistycznych całego świata. Austriacy w 1967 roku wydali ciekawe FDC z okazji 150-lecia austriackiego katastru gruntów. Na ilustracji znajduje się mierniczy z początku XIX wieku i samolot wykonujący pomiary fotogrametryczne. Republika San Marino w 1952 roku wydała dwa znaczki o nominałach 25 i 75 Lirów na których widać samoloty wykonujące nagrania lotnicze. Kanada w 1972 roku wydała serię czterech znaczków promujących Fotogrametrię, Geologię, Geografię i Kartografię. I na koniec piękny bloczek Japonii (2019) przybliżający 150-lecie badań geodezyjnych w kraju kwitnącej wiśni. Na znaczkach pokazano m.in. maszyny do obróbki zdjęć lotniczych.