Nazywany był „SZWAJCARSKIM PICASSEM”

Pustynia. Śliczna dziewczyna – geodetka. Na dole młodzieniec z łatą niwelacyjną. Każdy ma swoją rolę. Obraz Hansa Erni „Die Umgestaltung der Wüste” namalowany w 1945 roku, wymiary 86x50 cm. Karta pocztowa wydana wraz z okolicznościowym znaczkiem z okazji 150-lecia badań topograficznych w Szwajcarii.
 
Jeden z droższych okazów zbioru filatelistycznego, bloczek wczesnego Izraela, minimum 50 euro. Początki państwa, prace geodezyjne z teodolitem i łatą niwelacyjną. Przypominamy, że Samuel Willenberg był inżynierem geodetą, pracował na stanowisku głównego mierniczego w Ministerstwie Rozbudowy Izraela.
 
Ostatni rarytas, Wielka Brytania 150-lecie szwadronu inżynierskiego. Po lewej Irlandia, żołnierz 1825 roku, łata geodezyjna. Po prawej Niemcy, wojskowy inżynier z teodolitem, rok 1975. Połączenie obydwu postaci wspaniale działa na wyobraźnię.
 
Zbiory Domu Muzealnego szczycą się kilkudziesięcioma łatami niwelacyjnymi. Starsze wykonane z pustych wewnątrz profili drewnianych składanych najczęściej w połowie długości (3 i 4 metrowe). Współczesne łaty do niwelacji technicznej wykonane z profili aluminiowych, wysuwane teleskopowo co znacznie ułatwia pomiary.