Inspiracje Opatowskie w Porcelanie Ćmielowskiej cz. I

Sytuacja epidemiologiczna zmusza nas do przygotowania innej niż dotychczas formy prezentacji zbiorów muzealnych. Przez najbliższe tygodnie będziemy się starali przedstawić krótkie informacje i zdjęcia o naszych nowych wystawach. Aktualnie przygotowaliśmy ekspozycję porcelany z elementami opatowskimi.
 
Pierwszym znanym zestawem porcelanowym przygotowanym w Ćmielowie specjalnie dla rodziny opatowskiej była zastawa stołowa dla żydowskiej rodziny Mandelbaumów zamówiona około 1925 roku. Przed II wojną światową byli oni właścicielami największych zakładów przemysłowych w Opatowie: mydlarni i olejarni. Zatrudniali ponad 120 pracowników.
 
 
Zatrudniali ponad 120 pracowników. Następne artefakty dotyczą okresu II wojny światowej. Filiżanka jest częścią zestawu zamówionego przez Kraishauptmana (Starostę Opatowskiego) Rittera dla domu w Radomiu. Dostaliśmy ją kilka tygodni temu od kolekcjonera z Zakopanego. Natomiast talerzyk z widokiem Bramy Warszawskiej powstał z okazji Wystawy Rolniczej, która odbyła się 14 – 15 września 1940 roku na stadionie w Opatowie. Specjalnymi gośćmi wystawy byli: Gubernator Dystryktu Radomskiego Karl Lasch i Generał Wermachtu Siegfried Haenicke. Dla zaproszonych gości przygotowano specjalnie zaprojektowane zestawy porcelanowe, natomiast wyróżniający się rolnicy otrzymali okolicznościowe medale.
 
W latach 70-tych XX wieku niezwykle popularne stały się patery przygotowywane najczęściej w niskich nakładach (50 – 100 sztuk) i wręczane z okazji uroczystości lokalnych. Niektóre przyozdabiano motywami tańców Zofii Stryjeńskiej. Na wystawie znajdują się następujące patery:
1. „60 lat Liceum Ogólnokształcącego im. Bartosza Głowackiego w Opatowie. I Zjazd wychowanków 10 – 11 VI 1978 roku”
2. „Turniej miast Staszów – Opatów 1 X 1973 – 26 V 1974 roku. Zbójnicy”
3. „700 lecie nadania praw miejskich dla Opatowa 1282 – 1982”
4. „Spółdzielnia Inwalidów Postęp w Opatowie 1954 – 1974, XX lat, Tańce polskie”
5. „Ośrodek Szkolenia Zawodowego Kierowców i P. O. P. Ligi Obrony Kraju w Opatowie. Opatów 11 III 77”
 
Około roku 2000 powstały miniaturowe paterki z Ujazdem i Kolegiatą Opatowską. Od ponad 20 lat władze miasta i powiatu zamawiają okolicznościowe zastawy stołowe i filiżanki – kilka przykładowych wzorów prezentujemy na wystawie.